niedziela, 28 czerwca 2015

Siodłanie konia

Hej, witajcie. Dziś przedstawię Wam sposób jak należy osiodłać konia :


Przed siodłaniem należy sprawdzić, czy sprzęt nadaje się do użycia, m.in: czy puśliska nie są naderwane, czy żadne paski w ogłowiu w siodle nie są urwane czy uszkodzone, czy zamki od puślisk są naoliwione i otwarte (aby w razie ugrzęźnięcia stopy podczas upadku puśliska łatwo się wyciągnęły), czy czaprak nie jest naderwany, spocony itd, czy ochraniacze są czyste, czy na popręgu nie ma grudek błota, piasku itd.

1. Wchodzimy do boku, musimy pogłaskać konia, ponieważ wchodzisz w jego strefę, w której toleruje tylko inne konie lub potomstwo (klacze).

2. Najpierw zakładamy ochraniacze, jeżeli oczywiście są. Jeżeli tego nie umiemy, poprośmy kogoś o pomoc.

3. Podchodzimy do konia w lewej strony z ogłowiem. Ściągamy kantar i przewieszamy na lewe ramię.

4. Wodze (i wytok, jeśli jest) zakładamy na szyję konia. Wędzidło kładziemy na lewej otwartej dłoni i łaskoczemy konia w kącikach warg, gdzie nie ma zębów, żeby wsunąć mu wędziło (główną część ogłowia trzymamy w prawe ręce, którą trzymamy na kości nosowej konia pod jego głową.)

5. Kiedy wędzidło jest już na miejscu, pasek potyliczny delikatnie przesuwamy za uszy. Odkładamy kantar.

6. Wyciągamy grzywkę, jeżeli przytrzasnęła się przez naczółek.

7. Delikatnie zapinamy pasek nachrapnikowy (nie zawsze jest). Powinien być zapięty tak,żeby można było wsunąć tam dwa palce. Potem wyrównujemy go, aby nie był krzywy. Następnie zapinamy pasek podgardlany, tak, alby zmieściła się tam zwinięta pięść.

8. Potem zakładamy czaprak. Przed tym, należy sprawdzić, czy :
a) jest dużo miejsca, tak, aby sprawnie przechodzi z prawej na lewą stronę i na odwrót,
b) sierść konia nie jest zmierzwiona na kłębie . Jeśli jest, należy ją wygładzić, co by koń się nie obtarł.

9. Po założeniu czapraka (niekiedy też poduszki, żelu itd.) zakładamy delikatnie siodło. STRZEMIONA MUSZĄ BYĆ ZAWINIĘTE,A POPRĘG PRZEWIESZONY PRZEZ SIODŁO!
( jeżeli siodło zakładasz od razu z podpiętym czaprakiem, nałóż je tak, aby mniej więcej na jego połowie był kłąb, potem przesuń lewą ręką, kiedy już się "zatnie", siodło leży w dobry miejscu.

10. Z prawej strony sprawdzamy, czy nigdzie nie zawinął się czaprak, tybinki siodła itd. Jeżeli tak, należy to poprawić.Z tej samej strony zapinamy paski z czapraka do siodła.

11. Przechodzimy na lewą stronę konie, tam także sprawdzamy stan siodła i czapraka. Również z tej strony przypinamy paski z czapraka do siodła.

12. Z lewej strony delikatnie opuszczamy popręg, aby nie uderzyć kończyn konia. Przekładamy popręg przez pasek w czapraku.

13. Przechodzimy na prawdą stronę.

14. Na miejscu, w którym znajduje się popręg wygładzamy sierść.

15. Sięgamy po popręg, przekładamy przez wytok (jeśli jest), przekładamy przez pasek w czapraku i zapinamy tak, aby siodło się nie zsunęło.

16.Jeszcze raz sprawdzamy, czy wszystko jest dobrze założone.

17. Ustawiamy strzemiona : opuść strzemię, palec środkowy przyłóż tak, aby dotykał sprzączki. Odpowiednia długość strzemienia będzie wtedy, gdzie przy takim ułożeniu ręki strzemie będzie dotykało pachy. (jest to oczywiście przymiarka "na oko", więc na koniu również należy sprawdzić strzemiona).

18. Wychodzimy ze stajni i przed wsiadaniem znów podciągamy popręg, aby się nie daj Boże nie zsunąć z siodłem.

19. Na koniu znów podciągamy popręg ( siodło pod naszym ciężarem się spłaszczyło, a i koń wypuścił powietrze) oraz regulujmy strzemiona.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz